MOL rozpoczął wydobycie gazu ziemnego w Azerbejdżanie

Data:

MOL rozpoczął wydobycie gazu ziemnego w Azerbejdżanie

Podziel się materiałem:

Data dodania:

Węgierski koncern MOL wraz z partnerami rozpoczęli wydobycie gazu ziemnego ze złoża Azeri-Chirag-Gunashli (ACG) w Azerbejdżanie, jednego z największych złóż na świecie – poinformowano w środę (3 czerwca 20256 r.) w oświadczeniu firmy.

Wiercenie pierwszego odwiertu eksploatacyjnego gazu zostało zakończone i rozpoczęto prace testowe. Oznacza to pierwszą w historii komercyjną produkcję gazu z ACG, jednego z największych na świecie złóż ropy naftowej – podano w komunikacie.

Zasoby gazu złoża ACG sięgają ok. 112 mld metrów sześciennych

Odwiert stanowi kluczowy pierwszy krok w kierunku uwolnienia znaczącego potencjału gazu tego złoża. Uważa się, że zasoby gazu złoża ACG sięgają ok. 112 mld metrów sześciennych. Gaz i kondensat wydobywane z odwiertu będą kierowane do terminala Sangachal za pośrednictwem istniejącej infrastruktury ACG – poinformował MOL.

– Po udanej produkcji ropy naftowej na złożu ACG, pierwsza produkcja gazu stanowi ważny krok w kierunku dalszego rozwoju tego pola. Zależy nam na wykorzystaniu bogatego doświadczenia w zakresie poszukiwań i wydobycia, aby rozwijać sektor upstream (tzw. segment poszukiwań i wydobycia) w Azerbejdżanie i wspierać bezpieczeństwo dostaw w Europie Środkowej – powiedział Zsombor Marton, wiceprezes wykonawczy ds. poszukiwań i wydobycia w MOL.

Grupa MOL weszła na rynek Azerbejdżanu w 2020 roku

Grupa MOL weszła na rynek Azerbejdżanu w 2020 roku, nabywając 9,57 proc. udziałów w złożu ACG oraz 8,9 proc. udziałów w rurociągu Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC), którym ropa naftowa transportowana jest do śródziemnomorskiego portu Ceyhan.

Do tej pory prawie 18 mln baryłek ropy naftowej zostało przetransportowanych ze złoża ACG rurociągiem BTC i statkami towarowymi do rafinerii MOL, w tym do rafinerii Slovnaft w Bratysławie i rafinerii INA w Rijece. ACG odpowiada za 14 proc. całkowitej produkcji MOL i 26 proc. całkowitych rezerw (stan na 2025 rok) – podała firma.

(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podziel się materiałem:

Bądź na bieżąco

spot_imgspot_img

Popularne

Warto przeczytać
Polecane dla Ciebie

MOYA energia rozwija sieć ultraszybkiego ładowania. Nowy hub 400 kW powstał w Miłomłynie

Sieć MOYA energia konsekwentnie rozbudowuje infrastrukturę ultraszybkiego ładowania w...

Polska firma dostarczy magazyny energii dla projektów DCAC. W planach 300 MW mocy

Spółka DCAC rozwija jeden z największych portfeli bateryjnych magazynów...

Ponad 300 mln zł na czyste technologie. Ruszył nabór dla firm i konsorcjów

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchomiło nabór wniosków w...

Watykan zbuduje ogromną farmę agrofotowoltaiczną. Ma produkować więcej energii, niż państwo samo zużywa

Watykan przygotowuje się do realizacji jednej z największych inwestycji...