Ponad 300 mln zł na czyste technologie. Ruszył nabór dla firm i konsorcjów

Data:

Ponad 300 mln zł na czyste technologie. Ruszył nabór dla firm i konsorcjów

Podziel się materiałem:

Data dodania:

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchomiło nabór wniosków w programie „Czyste i zasobooszczędne technologie”. Na wsparcie projektów badawczo-rozwojowych przeznaczono ponad 300 mln zł. Program skierowany jest do przedsiębiorstw oraz konsorcjów działających na terenie Polski.

Finansowanie pochodzi z Funduszu Wsparcia Technologii Krytycznych w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Inicjatywa wpisuje się w europejski program STEP, którego celem jest wzmacnianie niezależności technologicznej Unii Europejskiej i ograniczanie zależności od dostawców spoza Wspólnoty.

Dofinansowanie obejmie projekty związane między innymi z energetyką słoneczną i wiatrową, magazynowaniem energii, technologiami wodorowymi, energetyką jądrową, elektromobilnością, rozwojem sieci elektroenergetycznych, wychwytywaniem i składowaniem dwutlenku węgla oraz zaawansowanymi materiałami i ich recyklingiem.

Program podzielono na dwie ścieżki. Pierwsza skierowana jest do projektów wprowadzających na rynek Unii Europejskiej innowacyjne, przełomowe lub najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania. Nabór w tej kategorii już się rozpoczął i potrwa do 31 lipca 2026 roku.

Druga ścieżka obejmuje przedsięwzięcia, których celem jest ograniczenie strategicznych zależności Unii Europejskiej od rynków zewnętrznych. Nabór wniosków w tym przypadku rozpocznie się 8 czerwca i zakończy 7 sierpnia 2026 roku.

Na każdą ze ścieżek przeznaczono po 150 mln zł. O wsparcie mogą ubiegać się zarówno pojedyncze przedsiębiorstwa, jak i konsorcja tworzone wspólnie z innymi firmami, organizacjami badawczymi lub organizacjami pozarządowymi prowadzącymi działalność w Polsce.

Według NCBR program ma wspierać rozwój technologii kluczowych dla transformacji energetycznej oraz wzmacniać konkurencyjność europejskiego przemysłu w sektorze czystych technologii.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Na zdjęciu: Katowice – Centrum Czystych Technologii Węglowych przy Głównym Instytucie Górnictwa otwarto w Katowicach. Centrum ma być wiodącym europejskim ośrodkiem badawczym, w którym będą rozwijane i opracowywane nowe procesy i technologie z obszaru czystych technologii węglowych. Fot. PAP/Andrzej Grygiel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podziel się materiałem:

Bądź na bieżąco

spot_imgspot_img

Popularne

Warto przeczytać
Polecane dla Ciebie

MOYA energia rozwija sieć ultraszybkiego ładowania. Nowy hub 400 kW powstał w Miłomłynie

Sieć MOYA energia konsekwentnie rozbudowuje infrastrukturę ultraszybkiego ładowania w...

Polska firma dostarczy magazyny energii dla projektów DCAC. W planach 300 MW mocy

Spółka DCAC rozwija jeden z największych portfeli bateryjnych magazynów...

Watykan zbuduje ogromną farmę agrofotowoltaiczną. Ma produkować więcej energii, niż państwo samo zużywa

Watykan przygotowuje się do realizacji jednej z największych inwestycji...

MOYA uruchomiła kolejne huby 400 kW

Po niedawnym uruchomieniu pierwszych hubów 400 kW w Wałczu...