Wiceminister Krzysztof Bolesta o transformacji energetycznej i bezpieczeństwie podczas spotkań w Brukseli

Data:

Wiceminister Krzysztof Bolesta o transformacji energetycznej i bezpieczeństwie podczas spotkań w Brukseli

Podziel się materiałem:

Data dodania:

Wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta w dniach 1-2 czerwca 2026 r. uczestniczył w serii spotkań w Brukseli, obejmujących POLITICO Energy & Climate Forum, posiedzenie Agora Council for Europe oraz konsultacje z Dyrekcją Generalną ds. Klimatu Komisji Europejskiej (DG CLIMA). Rozmowy koncentrowały się m.in. na reformie systemu ETS, bezpieczeństwie energetycznym, kosztach transformacji oraz barierach w rozwoju czystej energii i elektryfikacji.

  • Podczas POLITICO Energy & Climate Forum wiceminister Krzysztof Bolesta wziął udział w debacie poświęconej realizacji polityki klimatycznej UE w warunkach kryzysowych. 
  • Wiceminister uczestniczył także w 13. posiedzeniu Agora Council for Europe dotyczącym rozwoju odnawialnych źródeł energii i elektryfikacji. 
  • W trakcie spotkań omówiono główne wyzwania transformacji energetycznej, w tym koszty energii oraz rozwój infrastruktury. 
  • Wiceminister podkreślił znaczenie zachowania równowagi między realizacją celów klimatycznych a uwarunkowaniami gospodarczymi i społecznymi. 
  • Minister wziął także udział w spotkaniu z DG CLIMA nt. planowanej reformy EU ETS. 

Wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta uczestniczył w spotkaniach w Brukseli poświęconych najważniejszym wyzwaniom polityki energetyczno‑klimatycznej Unii Europejskiej. 

Bolesta wziął udział w POLITICO Energy & Climate Forum – jednym z ważniejszych wydarzeń debaty publicznej w Europie dotyczących energii i klimatu. Podczas sesji „In Conversation With”, zorganizowanej w ramach wydarzenia, przedstawił polską perspektywę na realizację polityki klimatycznej w warunkach rosnących napięć geopolitycznych oraz zmienności cen energii. W trakcie dyskusji poruszono m.in. kwestie bezpieczeństwa energetycznego, dekarbonizacji przemysłu oraz finansowania transformacji. Zwrócono uwagę na znaczenie stabilnych warunków dla inwestycji oraz uwzględniania wpływu transformacji na gospodarkę i odbiorców energii. 

Minister wziął także udział w 13. posiedzeniu Agora Council for Europe – forum dyskusyjnym skupiającym przedstawicieli instytucji publicznych, biznesu i środowisk eksperckich.

Spotkanie było poświęcone rozwojowi odnawialnych źródeł energii oraz elektryfikacji w Europie. W trakcie dyskusji wskazano na potrzebę rozbudowy i modernizacji sieci energetycznych, rozwoju magazynowania energii oraz poprawy funkcjonowania całego systemu energetycznego. Podkreślono także znaczenie stopniowego i dobrze zaplanowanego procesu transformacji, z uwzględnieniem jej kosztów oraz wpływu na gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa. Omówiono również kwestie związane z przygotowaniem systemu energetycznego na ewentualne wahania cen energii oraz rolę odnawialnych źródeł energii w zwiększaniu jego odporności. 

W trakcie wizyty w Brukseli wiceminister odbył również spotkanie z przedstawicielami Dyrekcji Generalnej ds. Klimatu Komisji Europejskiej (DG CLIMA), w tym z dyrektorem generalnym, poświęcone zagadnieniom związanym z reformą systemu EU ETS. 

Udział w spotkaniach stanowił okazję do przedstawienia stanowiska Polski oraz wymiany doświadczeń w zakresie dalszego kształtowania polityki energetyczno‑klimatycznej Unii Europejskiej. 

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podziel się materiałem:

Bądź na bieżąco

spot_imgspot_img

Popularne

Warto przeczytać
Polecane dla Ciebie

MOYA energia rozwija sieć ultraszybkiego ładowania. Nowy hub 400 kW powstał w Miłomłynie

Sieć MOYA energia konsekwentnie rozbudowuje infrastrukturę ultraszybkiego ładowania w...

Polska firma dostarczy magazyny energii dla projektów DCAC. W planach 300 MW mocy

Spółka DCAC rozwija jeden z największych portfeli bateryjnych magazynów...

Ponad 300 mln zł na czyste technologie. Ruszył nabór dla firm i konsorcjów

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchomiło nabór wniosków w...

Watykan zbuduje ogromną farmę agrofotowoltaiczną. Ma produkować więcej energii, niż państwo samo zużywa

Watykan przygotowuje się do realizacji jednej z największych inwestycji...