Łódzkie/ Prezes BGK: blisko 550 mln zł wsparcia dla regionu w ubiegłym roku

Data:

Łódzkie/ Prezes BGK: blisko 550 mln zł wsparcia dla regionu w ubiegłym roku

Podziel się materiałem:

Data dodania:

Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Mirosław Czekaj poinformował w czwartek, że do samorządów, instytucji i przedsiębiorców z woj. łódzkiego w minionym roku trafiło blisko 550 mln zł wsparcia. Sfinansowanych zostało m.in. 20 inwestycji ze środków zielonej transformacji miast z KPO.

Szef BGK podkreślił, że udzielone w ubiegłym roku finansowanie podmiotom z województwa łódzkiego na kwotę 548 mln zł było rekordowe. Wsparcie miało formę bezzwrotnego dofinansowania oraz preferencyjnych kredytów i pożyczek.

– Znaczna część tego wsparcia pochodziła ze środków Unii Europejskiej, m.in. z Krajowego Planu Odbudowy. Region uzyskał w zeszłym roku finansowanie w ramach zielonej transformacji miast na kwotę 119 mln zł. W Łódzkiem zrealizowano 20 lokalnych inwestycji związanych z ochroną środowiska, gospodarką wodno-ściekową, zazielenianiem miast. Pieniądze trafiły m.in. do Łodzi, Uniejowa czy Radomska – powiedział Czekaj na konferencji prasowej w Łodzi.

Dodał, że pozyskane w formie bezzwrotnego dofinansowania pieniądze wykorzystano też w ramach programu termomodernizacji, dzięki czemu blisko 3 tys. mieszkań zyskało lepszą charakterystykę energetyczną lub nową instalację OZE. Z kolei dzięki 202 mln zł z Funduszu Dopłat w regionie ma powstać ponad tysiąc lokali dla osób o niskich dochodach.

Na duże wsparcie z BGK, dotyczące budownictwa mieszkaniowego, zwrócił uwagę wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik. Jak zaznaczył, tylko w tym roku podpisano na ten cel umowy na 66 mln zł.

– To w sumie setki dodatkowych mieszkań komunalnych w atrakcyjnej formie finansowania, której wcześniej nie widzieliśmy na taką skalę. Fundusz Dopłat BGK jest narzędziem wymarzonym dla gmin. Będziemy na nie w jak największym stopniu stawiać, bo to są naprawdę duże środki, które można otrzymać na bardzo dobrych warunkach – przekonywał.

Członek zarządu BGK Jakub Jaworowski zapowiedział, że wkrótce rozpocznie się dystrybucja środków z Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności z KPO. Bank na podstawie umowy zawartej z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej utworzył spółkę Chrobry, która będzie realizować zadania Funduszu. Pula przeznaczona na inwestycje w odporność samorządów i przedsiębiorstw to 22,5 mld zł.

– Ok. 11 mld zł trafi do samorządów. Będą one mogły uzyskać wsparcie na inwestycje związane z ochroną ludności cywilnej czy infrastrukturą podwójnego zastosowania. Będą to preferencyjne pożyczki z możliwością częściowego umorzenia – tłumaczył.

Jak przyznała wojewoda łódzki Dorota Ryl, inwestycje krytyczne to obecnie jedno z największych wyzwań i potrzeb gmin. – Pieniądze w ramach programu o ochronie ludności i obrony cywilnej są niewystarczające, żeby zaspokoić potrzeby samorządów. Od gmin z naszego regionu wpłynęły do nas wnioski na łączną sumę 800 mln zł, a tymczasem do rozdysponowania mamy 300 mln zł – wyjaśniła.

Prezes BGK ogłosił także nową ofertę finansowania skierowaną do samorządów. To Horyzont 50, umożliwiający spłatę środków pozyskanych na duże inwestycje infrastrukturalne nawet w okresie 50 lat.

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, który wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Realizuje strategiczne projekty infrastrukturalne, wspiera innowacje oraz rozwój polskich przedsiębiorstw w kraju i zagranicą.(PAP)

Zdjęcie: Głęboki Rów, woj. podlaskie, 22.04.2026. N/z wiatraki energetyczne. PAP/Michał Zieliński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podziel się materiałem:

Bądź na bieżąco

spot_imgspot_img

Popularne

Warto przeczytać
Polecane dla Ciebie

MOYA energia rozwija sieć ultraszybkiego ładowania. Nowy hub 400 kW powstał w Miłomłynie

Sieć MOYA energia konsekwentnie rozbudowuje infrastrukturę ultraszybkiego ładowania w...

Polska firma dostarczy magazyny energii dla projektów DCAC. W planach 300 MW mocy

Spółka DCAC rozwija jeden z największych portfeli bateryjnych magazynów...

Ponad 300 mln zł na czyste technologie. Ruszył nabór dla firm i konsorcjów

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchomiło nabór wniosków w...

Watykan zbuduje ogromną farmę agrofotowoltaiczną. Ma produkować więcej energii, niż państwo samo zużywa

Watykan przygotowuje się do realizacji jednej z największych inwestycji...