Motyka: w rozporządzeniu ME nie będzie zapisów pozwalających wyłączyć przydomową fotowoltaikę

Data:

Motyka: w rozporządzeniu ME nie będzie zapisów pozwalających wyłączyć przydomową fotowoltaikę

Podziel się materiałem:

Data dodania:

W projektowanym rozporządzeniu Ministra Energii nie będzie zapisów pozwalających zdalnie wyłączyć przydomowe instalacje fotowoltaiczne – wynika z wtorkowej wypowiedzi ministra energii Miłosza Motyki.

Pod koniec maja br. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Energii w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego.

Minister został zapytany w RMF FM o zapisy w rozporządzeniu, zgodnie z którymi dla mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy powyżej 0,8 kW miałby zostać wprowadzony obowiązek monitorowania i sterowania mikroinstalacją (przez operatora systemu dystrybucyjnego – PAP). – Czy to znaczy, że jak ja mam na przykład panele fotowoltaiczne, to ktoś będzie monitorować to, ile ja mam tego prądu i tej energii i jeszcze zdalnie będzie mógł wyłączyć? – zapytała prowadząca.

– Nie, tych zapisów nie będzie. Od razu mówię, ani takiej interpretacji, ani takich zapisów związanych z wyłączeniem fotowoltaiki nie będzie. (…) Nie ma też momentu, ani nie ma takiej chwili, w której by ktokolwiek chciał wykorzystać to rozporządzenie do przepchnięcia jakichkolwiek przepisów godzących w interes obywateli – przekazał Motyka.

Zaznaczył, że z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego państwa, operatorzy systemu dystrybucyjnego i Polskie Sieci Elektroenergetyczne jako operator systemu przesyłowego powinni mieć wiedzę na temat mikroinstalacji, ponieważ obecnie z tego źródła pochodzi 18 proc. zainstalowanej mocy w Polsce.

– Ta ingerencja, która zresztą była (…) intencją związaną z bezpieczeństwem tych instalacji i ich wpływu na system, ewentualną jego stabilizacją, po stronie spółek, po stronie zajmujących się energetyką firm, była zbyt daleko idąca – przekonywał szef ME.

Dodał, że projekt rozporządzenia jest obecnie na etapie „bardzo szerokich, otwartych konsultacji”, które potrwają do 24 czerwca, a „wszystko odbywa się w sposób jawny i transparentny”. Zapewnił też, że „na pewno nie będzie żadnego uderzenia w prosumentów” i nikt nie miał takiej intencji.

Motyka pytany, czy prosumenci będą zobowiązani do montażu dodatkowych urządzeń pomiarowych, stwierdził, że „o tym będziemy rozmawiali, natomiast nic na koszt dodatkowy obywatela się nie przełoży”.

https://www.facebook.com/MEgovpl/posts/pfbid022d3Rmo8tWRYZ2iASNbA58Ujt4gQvWeJ2EfLEAbkfzzRHSBoXTndhKV6UZZM3NwX2l

Ministerstwo Energii w ubiegły piątek zaznaczyło w komunikacie, że projekt rozporządzenia nie ma na celu ograniczenia rozwoju fotowoltaiki lub magazynów energii, a w proponowanych przepisach „nie znajdzie się jakakolwiek ingerencja w instalacje prosumenckie”.

Zgodnie z treścią projektu, podmioty posiadające moduły wytwarzania energii typu A (obejmujące m.in. przydomowe mikroinstalacje fotowoltaiczne), w zależności od mocy zainstalowanej, mają być zobowiązane m.in. do zapewnienia zdolności do monitorowania pracy modułu wytwarzania energii w czasie rzeczywistym w systemach nadzoru i sterowania właściwego operatora systemu elektroenergetycznego.

Dyrektor do spraw prawnych i regulacji z Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki i Magazynów Energii (PSFiME) Dariusz Mańka pytany we wtorek przez PAP Biznes o zapis projektu dotyczący możliwości zdalnej regulacji przez OSD mocy tzw. modułów wytwarzania energii typu A, czyli instalacji o mocy od 0,8 kW do 50 kW, ocenił, że ma to być „głównie bat na prosumentów”.

Podmioty posiadające moduły wytwarzania energii typu A mają – według projektu – być zobowiązane dostosować je do wypełnienia wymagań od 1 stycznia 2028 r.

Jeden z zapisów projektu przewiduje też, że w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracy sieci, właściwy operator systemu elektroenergetycznego ma prawo do czasowego odłączenia modułu wytwarzania energii, m.in. gdy moduł ten nie spełnia wymagań określonych m.in. w warunkach przyłączenia lub gdy jego funkcjonowanie stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa pracy sieci, a operator systemu elektroenergetycznego nie ma możliwości zdalnego wyłączenia modułu wytwarzania energii. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podziel się materiałem:

Bądź na bieżąco

spot_imgspot_img

Popularne

Warto przeczytać
Polecane dla Ciebie

MOYA energia rozwija sieć ultraszybkiego ładowania. Nowy hub 400 kW powstał w Miłomłynie

Sieć MOYA energia konsekwentnie rozbudowuje infrastrukturę ultraszybkiego ładowania w...

Polska firma dostarczy magazyny energii dla projektów DCAC. W planach 300 MW mocy

Spółka DCAC rozwija jeden z największych portfeli bateryjnych magazynów...

Ponad 300 mln zł na czyste technologie. Ruszył nabór dla firm i konsorcjów

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchomiło nabór wniosków w...

Watykan zbuduje ogromną farmę agrofotowoltaiczną. Ma produkować więcej energii, niż państwo samo zużywa

Watykan przygotowuje się do realizacji jednej z największych inwestycji...