PGE Energia Ciepła podsumowuje zakończony sezon grzewczy 2025/2026. Było po prostu zimniej

Data:

PGE Energia Ciepła podsumowuje zakończony sezon grzewczy 2025/2026. Było po prostu zimniej

Podziel się materiałem:

Data dodania:

PGE Energia Ciepła, producent ciepła obecny w 15 miastach, podsumowała sezon grzewczy 2025/2026, który był wyraźnie chłodniejszy od poprzedniego – głównie za sprawą mroźnego początku roku. Podobnie intensywne i długotrwałe mrozy występowały ostatnio 16 lat temu.

Tegoroczny sezon grzewczy w większości miast, dla których PGE Energia Ciepła produkuje ciepło, rozpoczął się na przełomie września i października 2025 roku.

Był on chłodniejszy od poprzedniego (np. średnia temperatura w okresie styczeń–kwiecień 2025 wynosiła 5,0°C, podczas gdy w analogicznym okresie 2026 roku było to 2,8°C) i w niektórych lokalizacjach, trwał prawie do końca maja. Terminy, zarówno rozpoczęcia, jak i zakończenia ogrzewania, wyznaczają odbiorcy – klienci PGE Energia Ciepła.

Mijający sezon grzewczy należał do najbardziej wymagających w ostatnich latach – szczególnie miesiące zimowe, takie jak styczeń i luty, stanowiły duże wyzwanie dla naszych jednostek wytwórczych oraz infrastruktury ciepłowniczej. Naszym priorytetem pozostaje niezawodność dostaw ciepła i zapewnienie mieszkańcom komfortu w każdych warunkach temperaturowych. W tym celu konsekwentnie realizujemy proces transformacji naszych aktywów – z jednoczesnym utrzymaniem ciągłości produkcji ciepła. Obecnie prowadzimy wiele projektów inwestycyjno‑rozwojowych, które modernizują procesy wytwórcze, ograniczają emisje, poprawiają efektywność energetyczną oraz wzmacniają bezpieczeństwo cieplne miast – mówi Grzegorz Krystek, Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła.

Miesiące zimowe 2025/2026 okazały się wyjątkowo mroźne i znacząco chłodniejsze niż w poprzednich latach. Odnotowano aż 60 dni ze średnią temperaturą zewnętrzną poniżej 0°C. Najchłodniejszym miesiącem był styczeń, kiedy odnotowano również najwyższe wykorzystanie mocy cieplnej. Średnia temperatura stycznia wyniosła około -4,1°C, czyli o ok. 3°C mniej niż średnia wieloletnia, a lokalnie temperatury spadały nawet poniżej -20°C.

Takie ekstremalne warunki sprawiły, że miniony sezon grzewczy był szczególnie wymagający dla urządzeń wytwórczych i systemów ciepłowniczych, powodując okresy znacznie zwiększonego zapotrzebowania na ciepło. W efekcie w sezonie 2025/2026 do systemów ciepłowniczych dostarczono o ok. 10% więcej ciepła niż w analogicznym okresie 2024/2025.

W kilku lokalizacjach PGE Energia Ciepła już w minionym sezonie oddano do eksploatacji kolejne nowe, zdekarbonizowane jednostki wytwórcze. Przykładem jest nowa elektrociepłownia gazowa EC Czechnica 2 w Siechnicach, wyposażona w blok gazowo‑parowy oraz kotły szczytowe o łącznej mocy cieplnej 315 MWt i elektrycznej 179 MWe. Instalacja ta w pełni zabezpieczyła potrzeby cieplne mieszkańców gminy Siechnice oraz części mieszkańców (20%) aglomeracji wrocławskiej, zastępując dotychczasowe źródła oparte na węglu kamiennym oraz biomasie.

Podobna transformacja została przeprowadzona w Bydgoszczy, gdzie w minionym sezonie uruchomiono nową elektrociepłownię gazową o łącznej mocy 126 MWt i 52 MWe. Z kolei w Lublinie oddano do eksploatacji kotłownię gazową o mocy 182 MWt, która wsparła produkcję ciepła dla mieszkańców w okresie grzewczym.

Elektrociepłownie PGE Energia Ciepła pracują przez cały rok, zapewniając ciepłą wodę użytkową, a w sezonie grzewczym – ogrzewanie mieszkań. Zbliżający się okres letni to czas intensywnych prac przygotowawczych do kolejnego sezonu oraz realizacji dalszych inwestycji dekarbonizacyjnych. W następnym sezonie grzewczym dla mieszkańców pracować będą kolejne nowe instalacje, m.in. układ wysokosprawnej kogeneracji gazowej i jednostka biomasowa w elektrociepłowni w Gdyni, nowa ciepłownia w Gryfinie oraz druga linia technologiczna instalacji termicznego przetwarzania odpadów (ITPOE) w Rzeszowie.

Źródło: PGE Energia Ciepła

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podziel się materiałem:

Bądź na bieżąco

spot_imgspot_img

Popularne

Warto przeczytać
Polecane dla Ciebie

MOYA energia rozwija sieć ultraszybkiego ładowania. Nowy hub 400 kW powstał w Miłomłynie

Sieć MOYA energia konsekwentnie rozbudowuje infrastrukturę ultraszybkiego ładowania w...

Polska firma dostarczy magazyny energii dla projektów DCAC. W planach 300 MW mocy

Spółka DCAC rozwija jeden z największych portfeli bateryjnych magazynów...

Ponad 300 mln zł na czyste technologie. Ruszył nabór dla firm i konsorcjów

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchomiło nabór wniosków w...

Watykan zbuduje ogromną farmę agrofotowoltaiczną. Ma produkować więcej energii, niż państwo samo zużywa

Watykan przygotowuje się do realizacji jednej z największych inwestycji...