Tańszy przesył gazu i nowe zasady rynku

Data:

Tańszy przesył gazu i nowe zasady rynku

Podziel się materiałem:

Data dodania:

Od 2027 roku znacznie spadną stawki opłat za przesył gazu, a zasady korzystania z krajowego systemu przesyłowego zostaną uproszczone – poinformowało Ministerstwo Energii. GAZ-SYSTEM – operator systemy przesyłu gazu – utworzy jeden obszar bilansowania gazu ziemnego wysokometanowego (E) oraz wspólny punkt połączenia na granicy polsko-niemieckiej. Zmiany ograniczą koszty dostępu do infrastruktury, uproszczą rozliczenia i mogą zwiększyć płynność rynku gazu w Polsce i regionie.

3 czerwca 2026 roku Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził nową taryfę dla usług przesyłowych GAZ- SYSTEM, która będzie obowiązywać od 1 stycznia 2027 roku. Stawki opłat przesyłowych zostaną obniżone dla punktów wejścia (o 19 proc.) i wyjścia (o 14 proc.) – czytamy w komunikacie Ministerstwa Energii.

W związku z połączeniem obszarów bilansowych krajowego systemu przesyłowego (KSP) i systemu gazociągów tranzytowych (SGT, gazociąg jamalski) nie będzie opłaty na połączeniu pomiędzy tymi gazociągami. Oznacza to, że koszt importu gazu z Niemiec do Polski przez punkt GCP*GAZ-SYSTEM/ONTRAS z tytułu opłat przesyłowych ponoszonych w Polsce spadnie o 19 proc., natomiast koszt importu gazu z Niemiec do Polski przez SGT spadnie o 58 proc. Koszt przesyłu tranzytowego przez Polskę z wykorzystaniem KSP spadnie o 17 proc., natomiast z wykorzystaniem SGT i KSP – spadnie prawie o połowę (aż o 49 proc.).  

Nowe zasady funkcjonowania przesyłu gazu są przykładem działań, które łączą bezpieczeństwo energetyczne z budowaniem konkurencyjnej gospodarki. Niższe koszty dostępu do infrastruktury i uproszczone reguły rynku będą sprzyjać rozwojowi handlu gazem oraz zwiększaniu aktywności uczestników rynku. To ważny element wzmacniania pozycji naszego kraju jako regionalnego centrum przepływu surowców energetycznych

– zaznacza Wojciech Wrochna, Wiceminister Energii, Pełnomocnik ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Jeden system, prostsze zasady i tańszy dostęp do rynku

Obecnie funkcjonują dwa oddzielne obszary bilansowania gazu ziemnego wysokometanowego: krajowy system przesyłowy i system gazociągów tranzytowych. Utworzenie w Polsce jednego obszaru bilansowania gazu ziemnego wysokometanowego (E) znacznie uprości zasady korzystania z systemu przesyłowego oraz ujednolici stawki przesyłowe dla wszystkich punktów wejścia do kraju. Istotnym elementem zmian jest także obniżenie mnożników dla produktów dobowych i śróddziennych. W praktyce oznacza to tańszy dostęp do produktów krótkoterminowych i większą elastyczność dla uczestników rynku.

Wprowadzone zmiany zostały poprzedzone zatwierdzeniem w marcu 2026 roku przez Prezesa URE „Metody wyznaczania cen referencyjnych dla połączonego systemu wejścia/wyjścia gazu ziemnego”. Na tej postawie 3 czerwca 2026 rok Prezes URE zatwierdził taryfę przewidującą między innymi niższe stawki przesyłowe w kolejnym roku kalendarzowym.

Jedna stawka na granicy zachodniej i prostsze rozliczenia rynku

Równolegle trwają prace nad Instrukcją Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej (IRiESP), która określi zasady funkcjonowania jednego obszaru bilansowania. Z punktu widzenia uczestników rynku, zmiany te uproszczą zasady korzystania z systemu przesyłowego i rozliczeń.

W przypadku przesyłu gazu z kierunku zachodniego do Polski będzie naliczana tyko jedna stawka przesyłowa (za korzystanie z punktu na granicy polsko-niemieckiej) zamiast obecnych trzech stawek (punkt wejścia Mallnow SGT + punkt wyjścia PWP** SGT + punkt wejścia PWP KSP).

źródło: Ministerstwo Energii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podziel się materiałem:

Bądź na bieżąco

spot_imgspot_img

Popularne

Warto przeczytać
Polecane dla Ciebie

MOYA energia rozwija sieć ultraszybkiego ładowania. Nowy hub 400 kW powstał w Miłomłynie

Sieć MOYA energia konsekwentnie rozbudowuje infrastrukturę ultraszybkiego ładowania w...

Polska firma dostarczy magazyny energii dla projektów DCAC. W planach 300 MW mocy

Spółka DCAC rozwija jeden z największych portfeli bateryjnych magazynów...

Ponad 300 mln zł na czyste technologie. Ruszył nabór dla firm i konsorcjów

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchomiło nabór wniosków w...

Watykan zbuduje ogromną farmę agrofotowoltaiczną. Ma produkować więcej energii, niż państwo samo zużywa

Watykan przygotowuje się do realizacji jednej z największych inwestycji...