ORLEN przyspiesza w produkcji wodoru. Hub w Szczecinie zbuduje polska firma

Data:

ORLEN przyspiesza w produkcji wodoru. Hub w Szczecinie zbuduje polska firma

Podziel się materiałem:

Data dodania:

ORLEN rozpoczyna budowę hubu wodorowego w Szczecinie. Dzięki niemu w ciągu jednej godziny będzie mogło powstać nawet 90 kg wodoru jakości automotive. Inwestycja o wartości 75 mln zł będzie ważnym elementem rozwijanej przez koncern infrastruktury dla zeroemisyjnego transportu i gospodarki wodorowej w Polsce. Generalnym wykonawcą przedsięwzięcia została polska spółka Torpol Oil & Gas, wzmacniając udział krajowych firm w strategicznych inwestycjach energetycznych.

Rozwijamy infrastrukturę, która będzie fundamentem gospodarki wodorowej w Polsce i całym regionie. Szczecin, dzięki połączeniu z europejskimi korytarzami transportowymi TEN-T i zapleczem logistycznym, ma kluczowe znaczenie dla budowy rynku zeroemisyjnego transportu. To projekt, który wspiera nasze dążenie do osiągniecia neutralności emisyjnej i zwiększania bezpieczeństwa energetycznego. Przy rosnącym udziale polskich firm konsekwentnie budujemy pełny łańcuch wartości wodoru – od produkcji, przez magazynowanie, po dystrybucję i wykorzystanie w transporcie oraz przemyśle – mówi Grzegorz Jóźwiak, dyrektor wykonawczy ds. Biopaliw i Wodoru ORLEN.

Hub w Szczecinie będzie produkować wodór z wykorzystaniem energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Inwestycja obejmuje budowę elektrolizera o mocy ok. 5 MW, magazynów wodoru oraz infrastruktury do załadunku i dystrybucji paliwa. Wydajność instalacji wyniesie około 90 kg wodoru na godzinę, co przy założeniu pracy instalacji z pełną wydajnością przez całą dobę, pozwoli osiągnąć wolumen na poziome 2160 kg/dobę. Wodór produkowany w Szczecinie będzie wykorzystywany przede wszystkim na potrzeby stacji tankowania wodoru, z przeznaczeniem dla transportu publicznego oraz pojazdów osobowych i ciężarowych.

Lokalizacja inwestycji nie jest przypadkowa. Szczecin to jeden z najważniejszych punktów na mapie rozwijanej przez ORLEN infrastruktury wodorowej w północno-zachodniej Polsce. Projekt jest strategicznie powiązany z europejskimi korytarzami transportowymi TEN-T i kluczowymi węzłami logistycznymi regionu.

Hub w Szczecinie powstanie w ramach trzeciej fazy programu „Clean Cities – Hydrogen Mobility in Poland”, wspierającego rozwój nisko i zeroemisyjnego transportu w Polsce i budowę infrastruktury dla paliw alternatywnych. Na jej realizację ORLEN otrzymał bezzwrotne dofinansowanie w wysokości 62 mln euro z Unii Europejskiej.

Kolejny etap budowy krajowej sieci hubów wodorowych

Inwestycja w Szczecinie to kolejny etap budowy przez ORLEN krajowej sieci hubów wodorowych. Pierwszy powstał w Trzebini w listopadzie 2021 roku. ORLEN prowadzi również prace nad kolejnymi inwestycjami w źródła nisko i zeroemisyjnego wodoru m.in. w Płocku gdzie powstanie instalacja zgazowania odpadów komunalnych (Waste-to-Hydrgoen), we Włocławku oraz Gdańsku, gdzie huby wodorowe będą oparte o technologię elektrolizy wody zasilanej OZE.

Rozwijana infrastruktura ma docelowo tworzyć spójny system produkcji, magazynowania i dystrybucji wodoru dla transportu i przemysłu w całej Polsce. Zgodnie z harmonogramem inwestycji, hub wodorowy w Szczecinie rozpocznie działalność operacyjną na przełomie 2027/28 roku.

źródło: Orlen

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podziel się materiałem:

Bądź na bieżąco

spot_imgspot_img

Popularne

Warto przeczytać
Polecane dla Ciebie

MOYA energia rozwija sieć ultraszybkiego ładowania. Nowy hub 400 kW powstał w Miłomłynie

Sieć MOYA energia konsekwentnie rozbudowuje infrastrukturę ultraszybkiego ładowania w...

Polska firma dostarczy magazyny energii dla projektów DCAC. W planach 300 MW mocy

Spółka DCAC rozwija jeden z największych portfeli bateryjnych magazynów...

Ponad 300 mln zł na czyste technologie. Ruszył nabór dla firm i konsorcjów

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchomiło nabór wniosków w...

Watykan zbuduje ogromną farmę agrofotowoltaiczną. Ma produkować więcej energii, niż państwo samo zużywa

Watykan przygotowuje się do realizacji jednej z największych inwestycji...