TAURON Dystrybucja zasila największy magazyn energii w Polsce

Data:

TAURON Dystrybucja zasila największy magazyn energii w Polsce

Podziel się materiałem:

Data dodania:

TAURON Dystrybucja przyłączyła do swojej sieci największy magazyn energii w Polsce – instalację o mocy 50 MW, zrealizowaną przez EDF power solutions Polska w Starym Grodkowie (woj. opolskie). To pionierskie przedsięwzięcie, które wymagało od nas nie tylko rozbudowy infrastruktury elektroenergetycznej w regionie, ale także wypracowania nowych rozwiązań i przecierania szlaków w integracji wielkoskalowych magazynów energii z siecią dystrybucyjną.

Magazyny energii odgrywają coraz większą rolę w systemie elektroenergetycznym. Pozwalają bilansować produkcję i zużycie energii, stabilizować sieć oraz zwiększać wykorzystanie źródeł odnawialnych.

 Magazyny energii są niezbędnym elementem nowoczesnego systemu elektroenergetycznego, a ich rozwój wymaga stabilnej i elastycznej infrastruktury sieciowej. Przyłączenie magazynu energii w Starym Grodkowie to przykład dobrej współpracy inwestora z operatorem systemu dystrybucyjnego oraz dowód na to, że sieć TAURON Dystrybucji jest przygotowana na integrację nowych technologii – podkreśla Leszek Kosiorek, prezes TAURON Dystrybucji.

Inwestycje, które zwiększają możliwości sieci

Aby przyłączyć magazyn energii w Starym Grodkowie, konieczna było rozbudowanie sieci energetycznej. TAURON Dystrybucja wykonała w tym celu kilka kluczowych prac:

  • wybudowano specjalne pole wysokiego napięcia w stacji Grodków,
  • modernizowan jest linię 110 kV,
  • rozbudowywana jest sieć, aby mogła przesyłać więcej energii.

Dzięki tym inwestycjom możliwe było nie tylko przyłączenie magazynu energii, ale także zwiększenie możliwości sieci w regionie – w tym podłączanie kolejnych źródeł i nowych odbiorców.

Modernizacja stacji Grodków o wartości ponad 18,8 mln złotych jest realizowana etapami. Projekt finansowany jest w ramach Krajowego Planu Odbudowy (REPowerEU). Pierwszy etap pozwolił uruchomić magazyn energii. Kolejne fazy projektu zwiększą przepustowość sieci, umożliwią przyłączanie nowych inwestycji oraz przygotują ją na pracę z wyższym napięciem (220 kV). To ważny projekt rozwojowy nie tylko dla TAURON Dystrybucji, ale również dla krajowego systemu przesyłowego.

Wspólny krok w kierunku transformacji energetycznej

Uruchomienie pierwszego magazynu energii w Polsce to ważny etap rozwoju EDF power solutions i element szerszej strategii rozwoju magazynowania energii w Europie.

 – Magazyn energii w Starym Grodkowie to pierwszy tego rozmiaru magazyn energii w Polsce i bardzo ważny element sieci elektroenergetycznej. Gdyby nie współpraca z operatorem sieci inwestycja nie powstałaby w tak sprawnym i szybkim tempie. To duża cegiełka w transformacji energetycznej Polski, nowy rozdział i moment przełomowy dla polskiej energetyki – zaznacza Alicja Chilińska Zawadzka, CEO EDF power solutions Polska.

Magazyn w Starym Grodkowie został objęty 17 letnim kontraktem mocowym i będzie wspierał elastyczność pracy krajowego systemu elektroenergetycznego.

Sieć przyszłości rozwijana konsekwentnie

Projekt w Starym Grodkowie pokazuje kierunek rozwoju nowoczesnej energetyki – w stronę systemu bardziej elastycznego, odpornego i przygotowanego na rosnący udział odnawialnych źródeł energii. W opolskim oddziale TAURON Dystrybucji na inwestycje w latach 2025-2031 przeznaczymy ponad 2 miliardy złotych, wzmacniając sieć i tworząc warunki do rozwoju nowych źródeł oraz magazynów energii.

źródło: TAURON Dystrybucja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podziel się materiałem:

Bądź na bieżąco

spot_imgspot_img

Popularne

Warto przeczytać
Polecane dla Ciebie

MOYA energia rozwija sieć ultraszybkiego ładowania. Nowy hub 400 kW powstał w Miłomłynie

Sieć MOYA energia konsekwentnie rozbudowuje infrastrukturę ultraszybkiego ładowania w...

Polska firma dostarczy magazyny energii dla projektów DCAC. W planach 300 MW mocy

Spółka DCAC rozwija jeden z największych portfeli bateryjnych magazynów...

Ponad 300 mln zł na czyste technologie. Ruszył nabór dla firm i konsorcjów

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchomiło nabór wniosków w...

Watykan zbuduje ogromną farmę agrofotowoltaiczną. Ma produkować więcej energii, niż państwo samo zużywa

Watykan przygotowuje się do realizacji jednej z największych inwestycji...